در خواست شما با موفقیت ثبت شد..
روش های تغذیه گیاهان در زمستان (کود دهی زمستانه)
+

به لحاظ فیزیولوژیکی اکثر گیاهان در فصول سرد سال در حالت رکود و خواب زمستانه قرار دارند و شاید این سوال در ذهن شکل گیرد که چرا باید در زمستان اقدام به کوددهی درختان کرد. در پاسخ باید گفت در این فصل ریشه‌های گیاهان در خواب بسر می‌برند و این امر باعث می‌شود تا بهترین زمان برای اصلاح و تغذیه خاک در اختیار کشاورز قرار گیرد تا محیط خاک را برای شروع فصل رویش به بهترین شرایط در دسترس گیاه قرار دهد از این رو کوددهی زمستانه یکی از اصول اساسی در باغداری می‌باشد.

انتخاب شیوه و زمان مناسب در کوددهی تاثیر مستقیم بر جذب بهتر و تامین عناصر مورد نیاز گیاه و افزایش راندمان کود‌های مصرفی خواهد داشت و از مصرف بی رویه کودها و تاثیرات نامطلوب آن بر گیاه و محیط زیست خواهد کاست. عوامل زیادی از قبیل کیفیت آب، فرار یا غیر فرار بودن عناصر موجود در کود و سرعت جذب آنها توسط گیاه، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، دمای محیط، شدت نیاز گیاه و غیره در انتخاب شیوه مناسب مصرف کودها تاثیر گذار خواهد بود. به طور کلی از اصلی ترین شیوه‌های کوددهی به درختان می‌توان به محلول پاشی، پخش سطحی و چالکود اشاره کرد. در ادامه به توضیح مختصری درباره این روش‌ها خواهیم پرداخت:

 

محلول پاشی:

در این شیوه کود مورد استفاده با مقدار معینی از آب که بر روی بسته بندی کود توصیه شده مخلوط شده و محلول حاصل بر روی اندام های گیاهی اسپری می گردد. روش محلول پاشی به دلیل رفع سریع علایم کمبود و مصرف پایین میزان کود مورد استفاده، جزء روش های سریع و اقتصادی کود دهی طبقه بندی می‌گردد و بیشتر در زمان‌هایی که گیاه در طول فصل رویش با بحران و کمبودهای شدید مواجه می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نکته را نباید از نظر دور داشت که این روش در مواقعی که گیاه فاقد سطح سبز بوده یا دمای محیط خیلی بالا یا خیلی پایین بوده و شدت تابش خورشید بالاست یا عناصر تشکیل دهنده کود در گیاه ایجاد سوزندگی می‌کنند (مانند گوگرد و غیره) و همچنین در زمانی که آب مورد استفاده جهت انحلال کود از کیفیت پایینی برخوردار است، کارایی چندانی نداشته و قابل توصیه نیست.

 

پخش سطحی:

در این روش مقدار معینی از کود طبق توصیه شرکت تولید کننده آن توسط دست یا ماشین آلات کشاورزی در سطح خاک پخش و یا با خاک مخلوط می‌گردد. از آنجایی که اکثر مناطق کشاورزی ایران در اقلیم گرم و خشک واقع شده و معمولا خاک این مناطق از pH بالایی برخوردار بوده و در رنج خاک‌های آهکی قرار می‌گیرند، کوددهی به روش پخش سطحی با مشکل تثبیت عناصر غذایی رو به روست که قابلیت جذب عناصر مورد نیاز توسط گیاه را کاهش یا غیر ممکن می‌کند (عناصر کم تحرک و کودهای با حلالیت پایین در اثر تماس با رس و بیکربنات‌ها تثبیت می‌گردند و جذب آنها پایین می‌آید). از سوی دیگر در ابتدای فصل رویش ریشه‌های گیاه به دلیل وجود رطوبت بیشتر در سطح خاک و در دسترس بودن عناصر غذایی در این مکان، تمایل به توسعه در سطح خاک را پیدا می‌کنند و در ماه‌های بعد که میزان رطوبت پایین می‌آید و گرما و خشکی بیشتر می‌شود، به دلیل عدم توسعه درست سیستم ریشه‌ای با تنش‌های جدی مواجه شده و زراعت با کاهش عملکرد و خسارت همراه خواهد بود. همچنین در استفاده از کودهای دامی تازه در این روش، رویش علف‌های هرز بیشتر بوده و به دلیل تحریک فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک موجب افت شدید ازت و بروز کمبود در گیاه می‌شود.

چالکود:

در این روش کوددهی با حفر گودالی در زیر قسمت سایه انداز گیاه و با مخلوط کردن کودهای دامی پوسیده به همراه عناصر ماکرو و میکرو مواد غذایی در اختیار درختان قرار می‌گیرد. علاوه بر این در این روش دیگر مشکلات ذکر شده در روش‌های قبل به حداقل می‌رسد.

زمان استفاده:

بهترین زمان برای استفاده از این روش در تغذیه گیاه، فصل استراحت درختان می‌باشد زیرا اگر در زمان حفر گودال به ریشه‌ها صدمه وارد شد گیاه دچار تنش نگردد که بسته به اقلیم منطقه از نیمه بهمن ماه تا سه هفته قبل از تورم جوانه ها می‌باشد

مکان استفاده:

محل مناسب جهت حفر گودال برای چالکود به طور تقریبی در فاصله 120 تا 150 سانتی متری از تنه درخت (درزمین‌های شنی در2/1 انتهایی سایه انداز درخت و در زمین‌های رسی در 3/1 انتهایی سایه انداز درخت) و در مسیر عبور آب آبیاری می‌باشد. تعداد گودال‌های حفر شده در این روش بستگی به سن درخت دارد، به طور کلی برای درختان بالای 10 سال تعداد 4 تا 6 چاله مناسب است که با توجه به هزینه‌های کارگری و دشواری حفر گودال‌ها می‌توان این تعداد را تقلیل داد.

ابعاد گودال‌ها هم معمولا به عرض 40 یا 50 سانتی متر با ارتفاع 30 تا 50 سانتی متر می‌باشد (40x40x40 یا 50x50x50). شیوه پر کردن چاله‌ها بدین ترتیب است که ابتدا کود دامی ریخته می‌شود و بعد کودهای دیگر روی آنها و سپس بقیه چاله با کود دامی و خاک پر می‌گردد.

 

کودهای مناسب چالکود

کودهایی که در این شیوه به کار می‌رود شامل کودهای دامی پوسیده به همراه کودهای شیمیایی شامل فسفر، پتاس، روی، مس، آهن و سایر عناصر غیر متحرک و غیر پویا که بسته به سن گیاه و آنالیز خاک مقدار آن متفاوت خواهد بود. به طور کلی می‌توان از کود دامی پوسیده (گاوی) برای هر درخت 5 سال به بالا حدود 10 کیلوگرم، فسفر به ازای هر سال سن درخت 100 گرم، سولفات پتاسیم به ازای هر سال سن درخت 75 گرم، درصورت تمایل و نیاز گیاه استفاده از ازت به فرم آمونیوم حدود 70 گرم به ازای هر سال سن درخت، گوگرد به ازای هر سال سن درخت بین 100 تا 150 گرم و عناصر میکرو به ازای هر سال سن درخت 50 گرم قابل استفاده خواهد بود (جهت اطلاع از فرمول کلی مورد استفاده شرکت ترنم دشت به انتهای مقاله و گرفتن توصیه دقیق تر و متناسب با نوع محصول خود با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید).

مزایای استفاده از چالکود:

چالکود یکی از بهترین شیوه‌های تامین عناصر مورد نیاز درختان است که از مزایای استفاده از آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جذب بیشتر و آسان مواد غذایی بدلیل نزدیک بودن به ریشه و اسیدی بودن محیط ریشه
  • گسترش و توسعه سیستم ریشه‌ای  و نفوذ بیشتر در خاک
  • افزایش نفوذپذیری آب
  • تهویه بهتر خاک و جلوگیری از صدمه ریشه در اثر کمبود اکسیژن
  • جذب بالای عناصر کم تحرک و یا کودهای که دارای حلالیت پایینی هستند
  • جلوگیری از سر خشکیدگی و حاشیه خشکی
  • افزایش سطح برگ و شادابی آن
  • افزایش و بهبود کیفیت میوه ها

 

کودهای توصیه شده جهت مصرف در چالکود:

نیترالیا

کود گرانوله کامل که تمامی عناصر اصلی را به همراه منیزیم، آهن، منگنز، روی و بر را دارا می‌باشد. با تکنولوژیMCDS که موجب تاخیر در آزادسازی عناصر کود با میزان آبشویی بسیار پایینی است. در طول فرایند تولید 2800 بار تست و کنترل می‌شود و هر گرانول آن تمامی عناصر را دارا است که دسترسی یکسانی از عناصر غذایی را در اختیار گیاه قرار می‌دهد. از این رو نیترالیا مناسبترین کود برای چالکود و کشت پایه بوده که در باغات پسته خراسان جنوبی و فیض آباد نتیجه بسیار خوبی از کاربرد آن کسب شد.

نواتک کلاسیک

کود کامل که شامل تمامی عناصر ماکرو و میکرو است که توسط کمپانی COMPO آلمان تولید شده. در این کود از تکنولوژی ویژه‌ای موسوم بهDMPP  استفاده شده که از نیتریفیکاسیون جلوگیری کرده که تبدیل آمونیوم به نیترات را به تعویق انداخته و از آنجا که این کود عاری از کلر می‌باشد برای زمین‌های شور بسیار مناسب است.

کاندیت مینرال

کود آلی غنی شده با منشا گیاهی که به دلیل دارا بودن ماده زِئولیت باعث افزایش ظرفیت تبادلی خاک و جذب رطوبت می‌گردد و کمک زیادی به حفظ و تامین رطوبت درخت در اوج کم آبی و ماه‌های بسیار گرم دارد. این کود علاوه بر مواد آلی غنی و باکیفیت عناصری همچون ازت، فسفر، پتاس،کلسیم، منیزیم و اسید هیومیک است که شرایط فیزیکی و شیمیایی و بیولوژیک خاک را بهبود می بخشد.

مقدار مصرف بسته به سن درخت 2-1 کیلوگرم است.

فولزایم اس پی

این کود بالاترین جمعیت باکتری‌های مفید باسیلوس سوبتیلیس و سودونوماس پوتیدا را در میان کودهای موجود در بازار را داراست که موجبات فراوری بهتر کود دامی و جذب بهتر عناصر غذایی را فراهم می‌کند همچنین این کود موجب تقویت ریشه‌زائی، افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌های خاکزاد  و هوازاد و افزایش گلدهی و میوه‌دهی می‌گردد. مقدار مصرف این کود بسته به سن درخت، 10-5 گرم برای هر درخت می‌باشد.

هیومکس

این کود شامل هیومات پتاسیم، اسید فویک و اسید هیومیک بوده که باعث بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک، افزایش درصد جوانه زنی بذور، افزایش رشد ریشه و همچنین افزایش جذب مواد غذایی و تعدیل تنش‌های محیطی مثل کم آبی و شوری می‌گردد. مقدار مصرف این کود بسته به سن درخت 10-5 گرم برای هر درخت می‌باشد.

لطفا جهت خرید کالاهای پیشنهادی کلیک کنید.