در خواست شما با موفقیت ثبت شد..
خبرگزاری جماران: مصرف کودشیمیایی در بخش کشاورزی خراسان شمالی 30درصد رشد یافت
+

خبرگزاری جماران: مصرف کودشیمیایی در بخش کشاورزی خراسان شمالی 30درصد رشد یافت

به گزارش ایرنا محسن نظام دوست روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران استان اظهار داشت: امسال 25 هزار تن انواع کود شیمیایی شامل ازت، فسفر و پتاسیم بین کشاورزان این استان توزیع شد.
وی افزود: پیش بینی می شود تا پایان امسال 12 هزار تن انواع کود شیمیایی برای تغذیه بخش زراعی و باغی استان استفاده شود.
وی اظهار داشت: میزان ذخایر کودهای شیمیایی نیز 25 درصد در این استان افزایش دارد.
وی دلیل افزایش مصرف کودهای شیمیایی در سال جاری را افزایش بارندگی، بارندگی به موقع و فرهنگ سازی در این راستا عنوان کرد و افزود: هم اکنون در این استان برای تامین کود هیچ دغدغه ای وجود ندارد.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: توسط شرکت پتروشیمی خراسان شمالی سالانه 150 هزار تن کود اوره در اختیار این شرکت قرار می گیرد که از مجموع این میزان 40 هزار تن سهم استان و مابقی نیز به 15 استان اختصاص می یابد.
نظام دوست افزود: از مجموع سهم در نظر گرفته شده برای استان 20 هزار تن جذب خواهد شد.
وی گفت: به طور متوسط استفاده از انواع کودهای شیمیایی بین 40 تا 45 درصد میزان تولید محصول را بالا خواهد برد که این امر نیز مستلزم رعایت استفاده به موقع، میزان مصرف درست و سایر فاکتورها است.
وی با بیان اینکه میزان مصرف انواع کودهای شیمیایی این استان در مقایسه با میانگین کشور کمتر است اظهار داشت: عرصه های کشاورزی این استان بیشتر خرده مالکی با میانگین سطح زیر کشت پایین است که به همین دلیل نیز تغذیه گیاهی کمتر انجام می شود.
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به اینکه اختلاف قیمت بین کودهای یارانه ای و بازار وجود دارد احتمال خروج کود از شبکه توزیع هست که در این راستا نیز با دستگاه های نظارتی و نیروی انتظامی برنامه هایی مشارکتی داریم.
نظام دوست گفت: امسال 30 تن کودشیمیایی خارج از شبکه کشف و در بین کشاورزان با قیمت یارانه ای توزیع شد، پارسال نیز 25 تن کود شیمیایی خارج از شبکه کشف شده بود.
وی اظهار داشت: در سطح استان 78 واحد کارگزاری توزیع کود شیمیایی وجود دارد که در واقع نمایندگی های این شرکت هستند و کود دریافتی را در بین کشاورزان با قیمت یارانه ای توزیع خواهند کرد.
وی افزود: شاغلان در این واحد ها از دانش آموخته های بخش کشاورزی هستند و 300 نفر به صورت مستقیم و 500 نفر نیز به صورت غیر مستقیم مشغول به فعالیت شده اند.
پیشتر ، مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفته است: حدود 60 درصد تولیدات این استان در بخش زراعی و باغی پاک تولید می شود.
عبدالله یوسفی اظهار کرد: میانگین استفاده از سموم شیمیایی در تولید محصولات کشاورزی در این استان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است.
میانگین کشوری در مصرف سموم شیمایی در هر هکتار 600گرم است این در حالی است که در این استان در هر هکتار 245 گرم انواع سموم استفاده می شود.
خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزاز است و بیش از 80 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.