در خواست شما با موفقیت ثبت شد..
ایرنا: رئیس سازمان تعاون روستایی: مداخله در بازار زعفران جدی و ادامه دار است
+

ایرنا: رئیس سازمان تعاون روستایی: مداخله در بازار زعفران جدی و ادامه دار است

حسین صفایی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران به تولید 83 درصد زعفران جهان در ایران اشاره و بیان کرد: کاشت و برداشت این محصول با اقلیم خشک و کم آب استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی که 80 درصد تولید زعفران ایران در آنها صورت می گیرد سازگاری بسیار دارد. 90 هزار هکتار از مجموع 105 هکتار سطح زیر کشت زعفران ایران متعلق به همین دو استان است.
وی به صادرات سالانه 200 تن زعفران ایران به بازارهای جهان اشاره و بیان کرد: نرخ زعفران به حداقل میزان خود طی امسال رسیده و حدود 30 تن محصول در دست کشاورزان و در انبارها است. بر این مبنا با شروع فصل برداشت و به منظور جلوگیری از افت بیشتر قیمت محصول با هدف حمایت از کشاورزان خرید توافقی در دو استان اصلی تولید زعفران آغاز شد.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی افزود: طی دو هفته گذشته از شروع طرح خرید توافی زعفران با ورود تعاون روستایی در بازار قیمتها تا حدی تعدیل شد و بطور متوسط نرخ هر کیلوگرم زعفران پنج میلیون ریال افزایش قیمت داشت. نرخ تعیین شده برای خرید توافقی 10 درصد بالاتر از نرخ روز زعفران در استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی است.
وی ادامه داد: زعفران تحویلی از کشاورزان در آزمایشگاهها به صورت دقیق بررسی و بعد از قطعی شدن نتیجه آن صورت حساب کشاورز صادر و 40 درصد قیمت محصول پرداخت می شود. 60 درصد دیگر مبلغ نیز طی سه ماه به کشاورزان پرداخت می شود اما طی 10 روز نخست با هدف تشویق زعفرانکاران 30 درصد دیگر از وجه محصول خریداری شده به آنان پرداخت می شود.
صفایی گفت: طی این مدت 400 محموله زعفران در خراسان رضوی و خراسان جنوبی تحویل گرفته و از کل آنها فقط شش مورد به دلیل وجود برخی ناخالصیها همچون پرز و خاشاک برگردانده شده است.
وی افزود: امروز بخشی از زعفران ایران به بازارهای واسط همچون امارات، هند و افغانستان می رود. این وضعیت برای زعفران ایران قابل قبول نیست و باید شرایط اصلاح و بازارهای واسط حذف شوند. در این راستا هر میزان زعفرانی که تعاون روستایی خریداری کند صرف صادرات و در بورس عرضه می شود.
رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی بر بی رقیب بودن ایران در بازار زعفران تاکید و بیان کرد: باید بازار خود را با ارتقا سطح تولید، بهبود کیفیت و بازاریابی سامان دهیم زیرا مسائل موجود در این حوزه مربوط به عملکرد نامطلوب خود ما است.
وی در ادامه این نشست خبری به خرید تضمینی پنبه نیز اشاره و بیان کرد: تاکنون 66 درصد مبلغ پنبه خریداری شده از کشاورزان در سطح کشور پرداخت شده است. بقیه طلب پنبه کاران نیز تا آذر ماه تصفیه و پرداخت می شود.
صفایی افزود: هم اکنون خرید تضمینی پنبه در حال انجام است و مراکز خرید این محصول در استانهای گلستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و فارس فعال هستند. تاکنون در کل کشور 17 هزار تن وش پنبه از کشاورزان خریداری شده که هزار تن آن محصول خراسان رضوی است.
وی ادامه داد: اصرار نداریم میزان خرید را بالا ببریم اما چون هنوز قیمت روز بازار از خرید تضمینی پنبه پایین تر است همچنان ادامه دارد. در خراسان رضوی 9 مرکز خرید تضمینی پنبه فعالیت دارند.
خبرنگار: فاطمه یوسفی **انتشار: حسین کریم زاده